رپورتاژ (آگهی خبری)

همه ما در هنگام خرید محصول دوست داریم اطلاعات کافی درباره آن کسب کرده سپس اقدام کنیم. یکی از راههایی که ما را با محصول جدید آشنا می کند و اطلاعاتی هر چند مختصر اما مفید به ما می دهد، تبلیغات است. در دنیای امروز که رسانه ها همه ابعاد زندگی را فرا گرفته اند، استفاده از تبلیغات یا همان رپورتاژ آگهی در انتخاب محصول حرف اول را می زند. رپورتاژ آگهی در واقع نوعی تبلیغات رسانه ای است که فرصت معرفی محصول را به شما می دهد و به رونق کسب و کار شما کمک می کند. افرادی که در حوزه بازاریابی فعالیت می کنند، رپورتاژ را به عنوان جدیدترین و شایسته ترین تکنیک در جهت کسب رتبه اول در گوگل می شناسند.

درباره رپورتاژ آگهی چه می دانید؟

به هرنوع خبر تبلیغی که در جهت شناساندن محصول یا خدمات که به صورت مقاله نوشته می شود و در سایت های خبری معروف منتشر می گردد، رپورتاژ خبری می گویند. استفاده از درج تبلیغ خبری در سایتهای پربازدید یکی از موثرترین روش های بهبود رتبه در گوگل است و تاثیر بسیار مثبتی در سئوی سایت دارد. همچنین رپورتاژها از بهترین روش های بازاریابی هستند که شرکت ها و کسب وکارهای مختف برای جذب مشتری بیشتر از آن بهره می برند. رپورتاژ آگهی یا (advertorial) برای اولین بار درسال ۱۹۴۶ در نشریات مورد استفاده قرار گرفت و موجب رونق کسب و کار شد. این نوع سبک نگارش روز به روز بیشتر مورد استقبال قرار می گیرد و همواره در حال رشد و گسترش است.

اما چرا رپورتاژ آگهی این همه مهم و تاثیر گذار است؟

اگر در ادامه با ویرا محتوا همراه باشید به راحتی پاسخ سوال خود را دریافت خواهید کرد.

انواع رپورتاژ آگهی
انواع رپورتاژ آگهی

چرا رپورتاژ آگهی مهم است؟

بر طبق تحقیقات مدیران حوزه بازاریابی مشتریان هر محصول در واقع به دنبال کسب اطلاعات بیشتر و در نهایت خرید ارازنتر و با کیفیت تر هستند. این روزها استفاده از تبلیغات مختلف در تمامی حیطه ها بسیار به کار می روند. اما مخاطب به راحتی جذب آگهی هایی می شود که تحت تاثیر قرار گیرد. در واقع هدف از درج رپورتاژ تحت تاثیر قرار دادن مخاطب است. نکته مهم دیگری که رپورتاژ آگهی را بسیار با اهمیت و تاثیر گذار می کند این است که در هر رپورتاژی حداقل سه کلمه کلیدی مهم به سایت شما لینک می شود و این به معنی بازدید بیشتر سایت از طرف مخاطب می باشد. بازدید بیشتر در نهایت موجب افزایش ورودی سایت، مشتری بیشتر و افزایش رتبه سایت در گوگل می گردد.

امتیاز دیگر رپورتاژ انتشار تبلیغ خبری شما از محصول در سایت های پربازدید با رنک بالای گوگل می باشد که برای همیشه در آرشیو نگهداری می شود. با جستجوی کاربران مطلب شما همچنان مورد بازدید قرار می گیرد. این یعنی استفاده از رپورتاژ آگهی تاثیر مستقیم و خاصی در افزایش رتبه سایت شما دارد.

انواع رپورتاژ آگهی

رپورتاژها دارای انواع مختلفی هستند که استفاده از آنها تاثیر منحصر به فرد خود را در شناخته شدن محصول شما دارد. در اینجا ما به مهمترین نوع رپورتاژ اشاره می کنیم.

– رپورتاژ رسانه ای
– رپورتاژ خبری
-رپورتاز اینترنتی
– رپورتاژ تلویزیونی
– رپورتاژ نوشتاری

رپورتاژها همچنین از نظر شکل و اندازه بر چند نوع تقسیم بندی می گردند و در شکل های متنوع ارائه می شوند. رپورتاژها از این حیث شامل موارد زیر می باشند:

– رپورتاژ یک تا چندصفحه ای
– رپورتاژ ویدیویی
– رپورتاژ مقاله ای
– رپورتاژهای راهنما

نحوه نگارش رپورتاژ آگهی

نوشتن رپورتاژ نیاز به تخصص و تجربه دارد. برای نگارش این متن تبلیغاتی مهم و تاثیر گذار لازم است نکاتی را مد نظر قرار دهید و به سه مقوله مهم توجه کنید.

ارزش آفرینی

محتوای یک رپورتاژ حرفه ای باید ارزشمند و حاوی اطلاعات درست باشد. در این مواقع می توانید خود را به جای مخاطب قرار دهید تا نیازهای او را به خوبی درک کنید و در جهت پاسخگویی به آن م۱۲وفق عمل کنید. هرچه مخاطب خود را بیشتر بشناسید بیشتر می توانید محصول خود را به فروش برسانید. اگر نیازها، چالش ها و انگیزه های مخاطب را برای خرید محصول بدانید در ترغیب آنها برای فروش محصول و یا خدمات خود با موفقیت بیشتری روبرو خواهید شد.

حفظ اصول نگارشی

هر رسانه ای از اصول نگارشی خاصی پیروی میکند. به طور مثال شما در نگارش کتاب داستان کودکان از کلمات و نگارش خاصی پیروی می کنید در حالی که نگارش مقاله ای علمی و تخصص از اصول نگارشی دیگری برخوردار است. از همین رو باید به نوع قواعد و اصول نگارشی منبعی که قصد انتشار رپورتاژ شما را دارد توجه کنید تا خوانندگان بیشتری را برای خواندن مطلب خود جذب کنید.

دریافت لید

برای دریافت لید بیشتر، بهتر است در هنگام نگارش رپورتاژ، محتوایی تولید کنید که استراتژی شفافی را ارائه می دهد. با معرفی درست محصول خود می توانید لید بیشتری دریافت کرده و با مشتریان ارتباط برقرار کنید.

چگونه رپورتاژ آگهی بنویسیم؟

از آنجایی که رپورتاژ آگهی هم برای نشریات، هم برای نویسنده و هم برای صاحبان کسب و کار مزیت های فراوانی دارد، بهتر است عملکرد درستی را برای آن انتخاب کنید. به کار گیری رپورتاژ برای هدفی خاص و موفقیت آن مستلزم داشتن اگاهی کامل در این حوزه و شفافیت هدف می باشد. ممکن است شما رپورتاژی را نوشته و منتشر کنید ولی با اهداف شما همخوانی نداشته باشد از همین جهت بهتر است با کارشناسان در این زمینه مشورت نمایید. ویرا محتوا با تجربه و تخصص کافی در زمینه نگارش و انتشار رپورتاز یکی از بهترین ها در این حوزه است.

رپورتاژ آگهی را می توان به‌صورت مختلفی منتشر کرد. به طور مثال به شکل تبلیغ یا به شکل بخشی از برنامه تبلیغات سنتی . به شکل نیم صفحه ای یا تمام صفحه با عکس و لینک های مشخص. استفاده از طراحی و عکس مناسب، به جاذبه‌ بصری سایت منتشر کننده می افزاید و یکنواختی صفحات تبلیغی را کمتر می کند. همچنین حس وفاداری را در مشتریان شما برمی‌انگیزاند.

هدف از رپورتاژ آگهی چیست؟

هدف از محتوای رپورتاژ آگهی این است که با استفاده از محتوای خبری یا آموزشی به کاربر حس و درک مناسبی از برند یا محصول خود انتقال دهید. از فرصتی که رپورتاژ برایتان پیش می‌آورد، استفاده کرده و برندسازی کنید. بهتر است که محتوای رپورتاژ به صورت یک داستان ملموس و واقعی باشد تا کاربر از خواندن آن لذت برده و هیچ گونه اجبار و تحمیل محصولی در آن وجود نداشته باشد. تحقیقات نشان داده است که مردم تقریبا همان زمانی که برای مطالعه محتوای معمولی و بدون هیچ‌گونه هدف تبلیغاتی می‌گذارند، برای مطالعه رپورتاژهای تبلیغاتی نیز صرف می کنند. در نتیجه می‌توانید از این‌گونه رپورتاژ آگهی‌ها جهت افزایش مخاطبین سایت خود بسیار استفاده کنید.

بهتر است کاربران به تبلیغاتی بودن متن رپورتاژ پی نبرند و متوجه نشوند که صاحب برند برای انتشار آن هزینه پرداخت کرده است. در نتیجه برای تولید محتوای رپورتاژ خبری، محتوایی آموزشی و یا خبری باشد و نه فقط تبلیغاتی. در این قسمت برخی از فواید تولید و انتشار رپورتاژ آگهی را در ادامه بیان می‌کنیم.

آیا رپورتاژ روی سئو تاثیر دارد؟
آیا رپورتاژ روی سئو تاثیر دارد؟

مزایای رپورتاژ آگهی

افزایش رتبه سایت در گوگل

تمام کسانی که صاحب سایت ویا کسبوکاری هستند به خوبی می دانند که رتبه و امتیاز سایت در گوگل از اهمیت بسزایی برخوردار است. بک لینک یکی از روش های بالا بردن رتبه سایت در گوگل می شود. با انتشار رپورتاژ خود در سایت های معتبر و پربازدید کمک شایانی به افزایش رتبه سایت شما می گردد. همچنین سئوی سایت شما را به نحو احسنت بهبود می بخشد. علت این امر این است که سایت های پربازدید دارای اعتبار دامنه خوبی هستند و داشتن بک لینک از چنین سایت هایی موجب می شود تا موتورهای جستجو شما را دربین سایت های رتبه بالا ببینند.

موضوع مهم دیگری که میتواند از امتیازات انتشار رپورتاژ باشد، وجود متن رپورتاژ شما در سایت منتشرکننده به صورت دائمی است به صورتی که رپورتاژ آگهی شما برای همیشه در آرشیو سایت مورد نظر بقی خواهد ماند. این امر باعث ارتای رتبه سایت شما می شود البته باید به این نکته دقت کرد که :

انتشار رپورتاژ آگهی باید در سایت های معتبر و دارای دامنه اعتبار یالا باشد.

بازدید بیشتر سایت شما

انتشار رپورتاژ آگهی در سایت های معتبر شانس خوانده شدن مطلب رپورتاژ شما را بیشتر می کند . چرا که تعداد بازدید کنندگان در این سایت ها بسیار بیشتر است وکاربران زیادی از این سایت ها دیدن می کنند. از همین جهت با کلیک برروی لیک های مطلب شما به راحتی می توانند وارد سایت شما شده و از آن بازدید کنند. این یعنی افزایش بازدید از سایت شما .

ارتقای سطح دانش مخاطبان

یکی از مزایای استفاده از رپورتاژ آگهی این است که مطلب شمادر ارتقای سطح دانش مخاطبان تاثیر زیادی داشته و در رفع پاسخ مشکلات آنها تلاش کند. برخلاف بسیاری از تبلیغات عادی که فقط در جهت جلب توجهمخاطب می کوشد، در رپورتاژ آگهی با تولید محتوای درست، جذاب و مفید می توان کاربران را به مطلب خود علاقه مند کرده و با آارائه راهکارهای درست درصدد رفع ابهامات آنها برآمد. همچنین می توان اطلاعات دقیقی درباره محصول و نوع خدمات دهی به کاربران ارائه کرد. با این کار مخاطبان اطلاعات کاملتری درباره محصول شما به دست می آورند.

تبدیل کاربر به مشتری

یکی از اهداف انتشار رپورتاز آگهی علاوه بر معرفی محصول، دادن اطلاعات و برطرف کردن سوالات و ابهامات کاربران، ایجاد انگیزه و نیاز برای خرید محصول شماست. با تولید محتوای حرفه ای می توان مخاطب را به کلیک کردن برروی لینک شما ترغیب کرد و آن را از یک بازدید کننده به مشتری تبدیل کرد. این همان خرید بیشتر محصول است.

آیا در انتشار رپورتاژ آگهی محدودیت دارید؟

در انتشار متن رپورتاژ آگهی گوگل قوانین خودش رادارد که ملزم به رعایت آن هستید. به طور مثال درابتدای متن کاربرباید تبلیغاتی بودن متن را تشخیص بدهد یا لینک های انتهایی متن باید Nofollow باشد. همچنین تعداد لینک ها محدود هستند و در هر رپورتاژ نمی توان بیشتر از سه یا چهار لینک داد. درثانی نباید نوعی کمپین تبلیغاتی راه بیندازید در این صورت در گوگل به اصطلاح پنالتی می شوید.

در چه سایت هایی رپورتاژ آگهی خود را منتشر کنیم؟

مهمترین موضوع درباره رپورتاژ آگهی بعد از داشتن متن حرفه ای و سئو شده و مناسب، انتشار آن در سایتهای معتبرو مورد تایید گوگل است. اکثر سایت های معتبر از انتشار رپورتاژ آگهی استقبال می کنند چرا که هم برای آنها سود دارد و هم برای شما. شما در قبال انتشار مت خودبه آمها مبلغی پرداخت می کنید و علاوه بر این محتوای رپورتاژ شما برای سایت منتشر ننده نیز فید است. ازهمین رو نگرانی درمورد انتشار رپورتاژ آگهی بی مورد است.

همه سایت های معتبر از انتشار متن شما خوشنود می شوند. فقط کافیست سایتهای معتبر را بشناسید.
رپورتاژ آگهی
رپورتاژ آگهی

چگونه باعث ارتقاء رتبه سایت من در گوگل میشود؟

در محتوای رپورتاژ سه تا پنج کلمه کلیدی لینک به سایت شما فالو می شود. در خبرگزاری معتبر با اتوریتی و رنک بالای گوگل منتشر می شود و سپس برای همیشه آرشیو می گردد. بر اساس جدیدترین الگوریتم های گوگل دریافت لینک فالو از مطلبی مرتبط در سایت های پربازدید با اتوریتی بالا ، تاثیرگذاری منحصر به فردی در ارتقاء رتبه سایت شما در گوگل دارد .

مهمترین نکات برای تولید رپورتاژ آگهی تاثیرگذار

مهمترین نکته برای تولید رپورتاژ آگهی موثر و مناسب، نگارش آن توسط افراد خبره و آگاه است. متخصصین سئو، خبرنگاران، مشاوران بازاریابی و نویسندگان حوزه محتوا نویسی حرفه ای می توانند متن رپورتاژ را به صورت درست و تخصصی به نگارش درآورند. گیرا و جذاب نوشتن، انتخاب موضوعات مورد توجه مخاطبان و استفاده نکردن از کلمات بسیار تخصصی و مشکل می تواند از خصوصیات یک رپورتاژ خوب باشد.

انتشار متن رپورتاژ در سایتهای معتبر خبری انتشار رپورتاژ با توجه به نوع سایت خبری و نوع مخاطبانش در یک تحقیق دانشگاهی دو نوع متن مورد آزمایش قرار گرفت تا تعداد بازدید و تاثیرگذاری آن سنجیده شود. هر دو متن به صورت کامل واضح و روشن بود و در متن‌‌ها هیچ ابهامی مشاهده نمی‌شد. اما اولین متن در قالب رپورتاژ و دومین متن در قالب آگهی تبلیغاتی سنتی به افرادی که تحت هر دو متن هدف یکسانی داشتند. هدف آنها فروش یک جایگزین نمک، با عنوان آدولف بود.

نتایج حاصل عبارت بود از:

متنی که به صورت یک مقاله -رپورتاژ آگهی- نوشته شده بود، توانست ۸۱٪ بیشتر از متنی که به صورت آگهی تبلیغاتی نوشته شده بود بفروشد. Reader’s Digest نتیجه‌گیری کرد که تمایل خواننده‌ها برای خواندن یک رپورتاژ ۵۰۰ برابر یک آگهی تبلیغاتی است. بنابراین میتوان با تولید و انتشار یک رپورتاژ آگهی مناسب بر افزایش بازدید سایت و در نتیجه افزایش فروش تاثیر متقیم وبیشتر گذاشت.  ویرا محتوا برای تولید و انتشار هر نوع رپورتاژ خبری و آگهی آماده همکاری است.